Kismama fogászat: mit kell tudni róla?
Maga a terhesség kötelező fogorvosi ellenőrzéssel jár, bár a kismamák egy része igyekszik ezt elkerülni, mégpedig amiatt, hogy félnek attól, hogy a gyógyszeres kezelés esetén a magzat károsodhat. Ez pedig nincs túl jó hatással a kismama fogazatára. Akiknek szükséges Budán fogorvos, a budai fogászat telefonszáma az interneten megtalálható.
Miért ne hanyagolják el a fogorvosi vizitet a kismamák?
A fogfájás terhesség alatt is ugyanúgy kezelhető, mint máskor. Sok esetben rosszabbul jár ha nem megy orvoshoz a fogfájdalommal, hiszen nem lehet a végtelenségig bírni a fájdalmat fájdalomcsillapítás nélkül.
A gyermekvárás ideje alatt a hormonváltozások jelentős változást okoznak a kismama szervezetében, így a fogaikban is. Él egy téves hiedelem, miszerint a fogakból a terhesség alatt kioldódik a kalcium és ezért következik be a fogszuvasodás. Ám a legnagyobb veszélyt a fogak számára a fogínysorvadás jelenti, mégpedig amiatt, hogy a szájban a baktérium összetétel megváltozik és bizonyos baktériumok elszaporodnak. Ezek a fogíny gyulladását, vérzését is okozhatják sőt, előrehaladott esetben a fogíny visszahúzódását, az ínyben tasakképződést is okoznak, ezek hatására a csont is elpusztulhat. Ez a folyamat terhesség alatt felgyorsul. A fogágy betegséget nehéz gyógyítani, speciális tudást igényel.
Milyen kezeléseket lehet végezni a terhesség ideje alatt?
A fogápolás szempontjából a terhesség időtartamát három trimeszterre lehet bontani, amelyekből a középső az, amikor a fogászati kezelés mellékhatásai a legkevésbé rizikósra csökkenthetőek.
Miután az első trimeszterben fejlődik a leggyorsabban a magzat, ilyenkor van a legnagyobb esély is a vetélésre, ezért itt csak a fogápolás a cél. Ilyenkor szinte csak sürgősségi ellátást végeznek a fogászatokon.
A második és harmadik trimeszter ideje alatt lehet fogkezeléseket végezni. Ilyenek a szuvas fog tömése, húzása, letört foggyökér kiemelése, íny nagyobbodás kezelése. A terhesség utolsó heteiben lehetőleg ne végeztessünk komolyabb beavatkozást a stressz és a magzat mérete miatt sem. Fogászati röntgent a terhesség alatt nem végeznek. Foghúzás és gyökérkezelés terhesség alatt is végezhető.
Milyen kezeléseket nem lehet végezni a terhesség alatt?
Azokat a beavatkozásokat amelyeket el lehet halasztani, mint például műtétek, azokat a várandósság után szokták elvégezni. Gyulladást nem okozó fog betegségeket, implantátum beültetését vagy csontpótlást jellemzően a baba megszületése után ajánlatos elvégeztetni.
Összegezve
A terhesség ideje alatt fokozott figyelemmel kell kísérni a kismama fogainak az állapotát, amennyiben szükséges a sürgősségi beavatkozások elvégezhetők bármelyik trimeszterben, de a legjobb, ha a terhesség idejének közepén a középső trimeszterben végzik el a szükséges kezeléseket, míg a nagyobb műtétekkel érdemes megvárni a terhesség végét.