Az 5 leggyakoribb mosással kapcsolatos kérdés
1. Mi alapján válogassam szét a szennyest?
Ott állsz a ruháskosár előtt teljes tanácstalanságban? Pedig ez a része nagyon egyszerű: „világos” és „sötét” kategóriára bonthatod a szennyest. Ha gondolod, akkor ez kiegészülhet egy „színes” résszel is.
A válogatásnál néhány további szempont is figyelmet érdemel:
· Az ágyneműket és a törölközőket érdemes külön kezelni.
· A konyharuhákat se a többi textíliával együtt tegyük be!
· Sokan a fehérneműket is elkülönítik, s esetleg magasabb hőfokot használnak hozzájuk.
· A babaruhák is külön kört érdemelnek.
· A frissen vásárolt színesek rendszerint eresztik színüket. Érdemes ugyanolyan árnyalatúval vagy külön tisztítani az első pár alkalommal.
· A nagyon kényes darabokat se az átlaggal együtt tegyük be a gépbe!
2. Mit jelentenek a címkéken látható szimbólumok?
A tanácstalanságot gyakran a címkék jelzései okozzák. Ezeket a következő 4 nagy csoportba osztjuk:
· mosás
· szárítás
· vasalás
· vegytisztítás
Rengetegféle változat van, nem érdemes a ritkábbakat fejből tudni. Elég egy internetes forrás a mosási szimbólumok témájában, így mindig utánanézhetünk a kérdésesnek.
3. Hogyan válasszam ki a hőfokot?
A magas hőfok jobban fertőtlenít, de természetesen az összes kórokozót nem pusztítja el. Érdemes törölközőkhöz és fehérneműkhöz – ha nem is minden alkalommal – de olykor 60 fokot használni.
Az átlagosan szennyezett ruhák tökéletesen megtisztulnak 40 fokon. A kényesebbekhez 30 vagy 20 fokot használhatunk. Általánosságban igaz, hogy a sötét ruhák annál kevésbé fakulnak, minél alacsonyabb hőmérsékleten kerülnek a gépbe.
Az erősen szennyezett hétköznapi daraboknál hasznos az előzetes folteltávolítás speciális szappannal. Így az átlagos hőmérséklet is kihozza belőlük a szennyeződést.
4. Mennyi vegyszert használjak?
Sokan gondolják, hogy a több vegyszer nagyobb tisztaságot eredményez. Ez nem ilyen egyszerű. Fontos figyelembe venni a flakon leírását, s nem érdemes túllépni az ajánlást. Emellett arra is figyeljünk, maximum mennyi ruhát tölthetünk a gépbe!
5. Hogyan moshatok természetbarát módon?
A „zöld” szempontok egyre inkább érvényesülnek ezen a területen is. Ez nemcsak a környezetnek jó, hanem csökkenti az allergiás reakciók esélyét is. Sajnos a legtöbb mai tömegtextília nem igazán bőrbarát, de vásárolhatók öko ágyneműhuzatok webáruházból. Lássuk, tisztítás terén mik a lehetőségeink!
Mosószerek
Több alternatíva áll rendelkezésre. A legismertebb a mosódió, s az abból készült szer. Ezen kívül több természetes alapú gél is megtalálható a piacon. Érdemes átnézni az összetevőket. Népszerű még a mosószappan és – szóda.
Az sem mindegy, melyik országból jönnek az összetevők vagy hol készül, hiszen a szállítás szennyezi a környezetet. Emellett a legjobb, ha csomagolásmentes boltban szerethető be a kimért termék.
Öblítők
Szintetikus öblítő helyett az illatos textíliákért mosóparfümöt vagy természetes illóolajokat (pl. narancs, levendula, eukaliptusz) használjunk! A puhaság kis citromsavval érhető el.
Foltkiszedés
Erre a célra a legjobb a marhaepe szappan. A foltokat erősen meg kell vele dörzsölni, majd öblítés nélkül mehetnek a gépbe.
Összefoglalva: A mosás egyszerű művelet, mégis sok kérdés merül fel a tapasztalatlanok körében. Az új trendek követői pedig a zöld megoldásokkal kapcsolatban érdeklődnek. A fentiekben válaszoltunk a leggyakoribb aggályokra.