Hogyan védekezzünk a megfázás ellen?
A gyakori kézmosás
A gyakori kézmosás nagyon hasznos lehet, hiszen ezzel is csökkenthető a fertőzés mértéke. Megfázásos időszakban nem pusztán a mosdóhasználat előtt és után, nem csak étkezés előtt és után illik kezet mosni, hanem sokkal gyakrabban. A kézmosáshoz érdemes tiszta vizet és szappant, vagy fertőtlenítő hatású folyékony szappant használni. Az alapos kézmosásnak legalább 30-60 másodpercig kell tartania, de ez akár két perc is lehet, ha nagyon alaposan mossuk meg mindkét kezünket.
A dohányzás abbahagyása
A dohányos személyek sokkal nehezebben gyógyulnak fel egy vírus okozta fertőzésből, hiszen a torkuk folyamatosan irritációnak van kitéve, azaz gyulladt állapotban van. Mivel a tüdő sincs éppen a legjobb állapotban, így a megfázás tünetei, mint a köhögés is fokozódhat. Megfázás idején érdemes letenni a cigarettát, és ha sikerült, akkor már nem is érdemes visszaszokni rá.
Ne nyúlkáljunk az arcunkhoz
A vírusokat a leggyakrabban az arc, orr, fül, szem érintésével juttathatjuk be a szervezetünkbe, így betegség idején próbáljuk meg elkerülni az arcunk fogdosását.
A fertőtlenítésről se feledkezzünk meg
Még akkor is használhatunk néha fertőtlenítőszert a lakásunk takarításakor, ha egyébként nincs beteg a családban. Ha valaki beteg, például náthás, akkor pedig kötelező valamilyen fertőtlenítőszerrel takarítani a lakást, különös tekintettel a kilincsekre, a gyakran használt helyekre, a távirányítóra, a számítógép billentyűzetére, a mosdóra, a konyhapultra. Ez alól a gyerek játékai sem képezhetnek kivételt.
A kéztörlő anyaga
Betegség idején még az sem mindegy, milyen kéztörlőt használunk. A vírusok akár órákon át képesek életben maradni egy kéztörlőn, így betegség idején jól tesszük, ha papírtörlőt használunk a klasszikus konyharuhák helyett.
A papírzsebkendőt ne dobáljuk széjjel
A nátha orrfolyással jár együtt. A használt papírzsebkendőt semmiképpen se dobáljuk a lakásban össze-vissza, hanem használat után, azonnal dobjuk azt a szemetesbe.
Az immunrendszerre fókuszálva
Még abban az esetben is, ha betegek lettünk, fontos, hogy erősítsük az immunrendszerünket. Ezt csakis az egészséges életmóddal tehetjük meg. Fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, ügyeljünk a hidratációra, aludjunk és mozogjunk eleget.
Kerüljük a stresszt
Amikor stresszes állapotba kerülünk, akkor a szervezetünkben megemelkedik a kortizol nevű hormon szintje. Stressz hatására, az immunrendszer képtelen megfelelően védekezni a vírusokkal szemben, illetve a gyulladással szemben is védtelen lesz. Próbáljunk meg olyan stresszkezelő technikákat elsajátítani, mint például a meditáció, vagy a relaxáció.
Még több egészség hír itt: www.egeszseg7.hu